Så lyckas du!

Intressant det där hur många som kände igen sig i det jag skrev i min Instagram post häromdagen. Fick en drös med DM:s under dagen och jag känner bara, fan vad skönt att man inte är ensam om att känna sig less på allt man ”borde”. Jag pratar om fack. Den ständiga frågan om vad…

Intressant det där hur många som kände igen sig i det jag skrev i min Instagram post häromdagen. Fick en drös med DM:s under dagen och jag känner bara, fan vad skönt att man inte är ensam om att känna sig less på allt man ”borde”.

Jag pratar om fack. Den ständiga frågan om vad jag egentligen är för något. Är jag ett träningskonto, modebloggare eller livsstilskonto? Det är högst oklart för några och skriver jag mer om träning en tid så klassas jag direkt som ett träningskonto. Vilket förvirrar till det när det kort tid därefter kommer inlägg med outfitbilder, resor,hudvård och vin. Varför har jag inte en klar nisch? För det måste man ha, det säger proffsen som föreläser på scen om hur man når ut.

Hur  man engagerar.
Hur man lyckas.
Hur man får många följare.
Hur man hamnar bland de ”rätta människorna”.
Hur man skapar det perfekta åtråvärda kontot.

Att spreta med olika ämnen, inriktningar och kategorier förvirrar. Nischa dig! Bli bäst inom din genre! Ta täten!

Ursäkta, men jag ÄR en spretig person och jag plockar ständigt ut de bitarna ur livet jag vill ha. Det återspeglas i mina sociala kanaler då det är där jag delar med mig av godbitarna (men även de mindre goda) i mitt liv. Och det gäller er med, ni som följer mig är inte dumma, ni vet vad ni vill ha. Några av er följer mig för träningen, några för klädinspiration, några vill bara se fina bilder från helgen och ett gäng knarkar hudvård. Antingen väljer man ut något som tilltalar en eller så väljer man lite av allt, det funkar det med.

För ett tag sedan hade jag ett möte med en byrå där kvinnan som tydligt visade att hon hellre hade haft ett möte med en annan, större och ”coolare” influencer än mig men som var tvungen att ta mötet då deras kund ville hade bett om att komma i kontakt med mig. Efter en stund kommer vi in på mina sociala kanaler och hur jag jobbar med dem, varpå hon säger att jag borde börja göra si och så för X och Y gör det. Jag förklarade att det inte var så jag ville jobba med mina kanaler och att det inte kändes rätt. Varpå hon frågar med en lite stött ton om jag inte vill ha fler följare? Jag funderade en stund och svarade att fler följare genererar nödvändigtvis inte det engagemang jag redan idag har och att jag hellre är 100 procent genuin än gör som alla andra, och framförallt, gör saker jag inte helt kan stå för. Det svaret jag fick då var i princip att det var därför jag inte är större än jag är idag och att varför företag kommer välja bort mig.

Jaha.
Då får det vara så.

Jag älskar denna branschen, tycker den är cool och banar väg för en nytt sätt att jobba och leva sitt liv. Jag tycker det är oerhört roligt att jobba kreativt med samarbetspartners och få utvecklas inom marknadsföring och det digitala. Men samtidigt blir jag så trött på det ständiga jagandet och känslan av att vara tillbaka i högstadiet där olika grupperingar härjar och folk kommer i trosan/kalsongen av popularitet.

Det finns fler sätt att ”lyckas” på, och då har vi inte ens börjat diskutera vad det begreppet innebär för respektive person.

Dela detta inlägg

Share Button

Du kanske också gillar…

Håll dig uppdaterad med våra senaste inlägg.

Facebook
Instagram
LinkedIn
Youtube