Konstaterade i bilen på väg hem från Arlanda att tre dagar kändes som en vecka iväg från Stockholm. Kanske för att vi slog av på takten rejält däruppe. Att intrycken från allt det vackra runt omkring oss bäddade in oss i en sorts mental kokong, och vi tappade lite tid och rum.
Det var en sådan grov kontrast att landa tidigare idag. Lämnade väskan på en sekund hemma och befann mig sedan på språng ner till Haymarket för två möten innan jag sprintade hem igen med sushi takeaway i påsen. Och jag hann tänka: förstör inte vad dessa tre dagarna gav dig nu.
Att välja Kiruna som bas för en strategi konferans med SOS International istället för ett oinspirerande själadödande konferensrum norr om stan kan vara höstens bästa beslut.
Det gav inte bara arbetsro men även ett sug på mer tid norröver i vårt fantastiska land som är så vackert att jag tappar andan emellanåt.
Vi ses snart igen Kiruna, det tummar vi på.